Rekuperacja a Ekologia

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli coraz bardziej popularna rekuperacja to system, którego głównym zadaniem jest wywiewanie zużytego powietrza z pomieszczeń i nawiewanie oczyszczonego oraz ogrzanego powietrza na jego miejsce. Powietrze ogrzewane jest za pomocą energii odzyskanej z ciepłego wywiewanego powietrza, a cała magia zachodzi w sercu instalacji, czyli w rekuperatorze. Tak upraszczając można opisać to jak działa rekuperacja.

 

W tym artykule przedstawimy kilka argumentów przemawiających za instalacją rekuperacji, skupiając się głównie na jej właściwościach pro eko. Jest to coraz bardziej popularny termin. To dobry trend, który uświadamia społeczeństwu jak ważne jest dbanie o środowisko i dlaczego należy inwestować w ekologiczne rozwiązania. Coraz częściej słyszymy, że przebywanie na wolnym powietrzu zwłaszcza w okresie grzewczym nie jest zdrowe, a wręcz przeciwnie. Wpływa na to powstający smog, który jest realnym zagrożenie dla nas. O ile można doraźnie stosować maski antysmogowe, problem robi się, gdy okazuje się, że w domu dobra jakość powietrza też może pozostawać wątpliwa.

Czyste powietrze w domu

Niewątpliwie zanieczyszczone powietrze wpływa negatywnie na zdrowie. Stąd coraz więcej osób borykających się z alergią lub chorobami układu oddechowego. Rekuperacja oczyszcza powietrze, a co za tym idzie sprawia, że przebywanie w domu wcześniej wymienionym osobom daje duży komfort. Oczywiście poprawę samopoczucia odczują również osoby zdrowe. Dobre napowietrzenie pomieszczeń to dobre samopoczucie, większa wydajność organizmu i dobry nastrój. Wróćmy jednak do naszego tematu ekologiczności systemu rekuperacji.

 

Dlaczego rekuperacja jest ekologiczna?

W gruncie rzeczy chodzi właśnie o odzyskanie części energii z wywiewanego powietrza. Użycie tej energii ponownie do ogrzania świeżego powietrza sprawia, że możemy zużyć mniej paliwa do ogrzania domu, a co za tym idzie oddamy do atmosfery mniej związków, które mają negatywny wpływ na środowisko. W tym momencie warto wspomnieć, że ekologia łączy nam się tu z ekonomią. Ponieważ jeżeli potrzeba mniej energii, to zużywamy mniej paliwa, czyli mniej na nie wydajemy. Warunek jest jednak jeden. Dom musi być dobrze uszczelniony, aby zaoszczędzona energia (ciepło),  wraz z nawiewanym świeżym powietrzem, nie uciekła nam przez nieszczelności w budynku. Z tego powodu odradza się także wietrzenie domu, w którym zainstalowana jest rekuperacja. Raz, nie jest nam to potrzebne, dwa przez otwarte okna ciepło i oczyszczone powietrze będzie uciekać, a na jego miejsce wywiane zostanie powietrze z zewnątrz, które nie przeszło przez system i nie zostało oczyszczone.

 

Rekuperacja chłodzi powietrze latem - ekologicznie

System rekuperacji to nie tylko tanie ogrzewanie domu w zimę, ale także chłodzenie powietrza w upalne letnie dni. Wszystko dzieje się za pomocą gruntowego wymiennika ciepła, który jest swego rodzaju uzupełnieniem systemu rekuperacji. Jest on zakopany w ziemi i staje się swego rodzaju buforem, który rozszerza jej funkcjonalność np. o chłodzenie pasywne, które umożliwia chłodzenie powietrza latem. Obecnie w gruntowych wymiennikach ciepła istnieje możliwość instalacji filtrów powietrza, wyłapujących cząstki smogu.

 

Jeśli zależy nam na skutecznym oczyszczeniu powietrza ze smogu warto pomyśleć także o niezależnym filtrze antysmogowym. Jest on samodzielnym urządzeniem eliminującym ponad 99% zanieczyszczeń z nawiewanego powietrza.

 

Czy warto inwestować w system rekuperacji

Zdecydowanie tak. Choć obecnie rekuperacja instalowana jest najczęściej w domach jednorodzinnych, coraz bardziej restrykcyjne standardy budowlane wymuszają na niezdecydowanych instalację rekuperacji - stanie się to standardem.

 

Podsumowująć system rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepłą jest ekologiczna i ekonomiczna, dodatkowo zwiększa komfort życia osób posiadających ten system w domu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wadach i zaletach rekuperacji przeczytaj nasz artykuł na ten temat, klikając tutaj.

Powrót

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach zbierania statystyk odwiedzin.

X